Satco's latest LED recessed retrofits are designed with the architect in mind. They represent an elegant, value oriented, easy to install solution wherever more design is required, but without the harsh glare of standard downlight retrofits. Our latest ColorQuick technology allows lighting designers and end users to choose from five color temperatures during installation, just by flicking a switch. These lights offer all the efficiency, low maintenance and superior lighting that LED technology delivers in an easy to maintain, simple package.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11845 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11845_Instructions.pdf |
| Video | https://youtu.be/xaMNO6dociA |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 80° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Can Size | 6" |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 7.2" |
| Dimensions | H: 4.29" x DIA: 7.20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1557 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 14.57" |
| Case Width | 11.22" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 7.05 |
| Case Cubic Ft. | 1.1173 |
| Catalog Description | 9 Watt - 6 inch - Deep Baffle - CCT-Selectable Recessed LED Downlight |
| Description | 9WLED/DB/RDL/6/CCT-SEL/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S11845.jpg |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.25 |
| Each Width In. | 8.44 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 0.69 |
| Substitute | S11883 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO |
| Accessories | 80-977 |
| Accessories | 80-978 |
| Accessories | 80-979 |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | 80-988 |
| Accessories | 80-989 |
| Accessories | 80-868 |
| Accessories | S8999 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 9 Watt 6" Deep Baffle CCT-Selectable Recessed LED Downlight |