SATCO NUVO'S S11876R1Plus Series LED Slim Fit Downlights offer exceptional performance and a sleek black 4-inch square trim. ColorQuick Technology allows for the selection from five CCT choices at installation to create the perfect atmosphere for any space. Dimming capabilities allow for precise lighting control to tailor the ambiance of any setting. IC rated and airtight rated, with a 90 CRI for superior color rendering, they deliver long-lasting performance with a 50,000 hour lifespan and a 5-year warranty. Designed for ceilings with limited clearance, their slim profile and durable steel construction with acrylic lens ensures both functionality and style. With an NEC-compliant junction box and suitability for closet use, these downlights are a practical and efficient lighting solution.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:4.75" W:4.75" H:0.99" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 10W |
| Length In. | 4.75 |
| Width In. | 4.75 |
| Height In. | 0.99 |
| Weight Lb. | 0.93 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923411106 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.91 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 5.39 |
| Each Weight Lb. | 1.06 |
| Each Cubic Ft. | 0.0435 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923411103 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.6 |
| Case Width In. | 7.87 |
| Case Height In. | 11.81 |
| Case Weight Lb. | 13.8 |
| Case Cubic Ft. | 0.6777 |
| Replaces | S11876 |
| Accessories | 80-943;80-949;80-950;80-973;86-216;S8000;S8002;80-987;80-865;80-867;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11876R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11876R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11876R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110 |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Line Voltage; 120V Only |
| ES Unique ID | 4480265 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 850L |
| Mounting Length | 4.25 |
| Mounting Height | 2.28 |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Trim Color | Black |
| Up Down Installation | Down |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |