SATCO NUVO's low-profile 4" round regress baffle downlight, S11870R1, combines performance, versatility, and ease of installation. It features 5 CCT selectable settings (2700K–5000K) to accommodate a wide range of lighting preferences, while the integrated regress baffle reduces glare for enhanced visual comfort. The high 90 CRI ensures accurate color rendering, and the included remote driver junction box allows for direct wire installation. Equipped with spring clips for fast, tool-free mounting, this fixture is IC rated, airtight, wet location and closet rated-an ideal solution for most residential spaces.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.06 |
| Dimension String | H:1.34" DIA:5.05" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 10.3W |
| Width In. | 5.06 |
| Height In. | 1.34 |
| Weight Lb. | 0.93 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923410840 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.79 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 1.1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0596 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923410847 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.36 |
| Case Width In. | 10.83 |
| Case Height In. | 11.02 |
| Case Weight Lb. | 13.85 |
| Case Cubic Ft. | 0.8537 |
| Replaces | S11870 |
| Accessories | 80-865;80-867;80-943;80-946;80-950;80-973;80-985;80-997;S8000;S8002;80-987 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11870R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11870R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11870R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 105 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| ES Unique ID | 4046693 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polystyrene (PS) |
| Lumens | 850L |
| Mounting Height | 1.5 |
| Mounting Diameter | 4.25 |
| Mounting Procedure | Recessed Ceiling |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |