SATCO NUVO's S11826 LED Slimfit Downlight is among the most versatile lighting fixtures on the market. CCT Selectable at installation to personalize any space from kitchens, dens and offices to theater rooms and hotels with warm to cool dimmable light. This 4-inch round trim with white finish offers an easy way to incorporate upgraded LED lighting into any environment.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Info | Candlepower: 240 |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 4.72 |
| Dimension String | H:0.90" DIA:4.72" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 10W |
| Width In. | 4.72 |
| Height In. | 0.9 |
| Weight Lb. | 0.71 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118265 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.39 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 5.39 |
| Each Weight Lb. | 0.77 |
| Each Cubic Ft. | 0.0397 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118262 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.55 |
| Case Width In. | 11.3 |
| Case Height In. | 6.38 |
| Case Weight Lb. | 10.36 |
| Case Cubic Ft. | 0.6488 |
| Replaces | S11600 |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO; |
| Dimmers | HRST-PRO-N;IPE04-1L;IPL06;LECL-153P;MA-PRO;MACL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10NXD;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RNL06-10Z;RRD-10D;RRD-6CL;RRD-6ND;RRD-H6BRL;RRD-PRO;RRST-PRO-N;SAL06P;SCL-153P;ST-PRO-N;STCL-153M; |
| Dimmers | SUF7;TAL06P-C2;TGCL-153PH;TSL06;TSM10;TTCL-100H;VSUL06D |
| Accessories | 80-943;80-946;80-949;80-950;80-973;86-216;S8000;S8002;80-987;80-867;80-865;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11826 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11826_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11826_Dimensional_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Clearance Height | 2 |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Installation Notes | **If you purchase The 5W Emergency Driver (S8000) or the 10W Emergency Driver (S8002), you must also purchase the Emergency Driver Enclosure (80-973) |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 700L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1/2 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |