SATCO NUVO's LED CCT Selectable 4 inch High Lumen Retrofit Downlight, S11647, will elevate the lighting in any space. Designed with impeccable 90 CRI color rendering, you can make your space brighter while saving energy with this 1,100 high lumen LED downlight. This retrofit includes an E26 adapter making it the perfect upgrade to replace existing screw base lamps in downlight applications or purchase an optional GU24 socket adapter for use with pin-based fixtures. Featuring a smooth baffle design and your choice of five CCT options at installation, this retrofit downlight will illuminate all of your spaces with ease and elegance.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.12 |
| Dimension String | H:1.86" DIA:5.12" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus - Classified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 10W |
| Width In. | 5.12 |
| Height In. | 1.86 |
| Weight Lb. | 0.27 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116476 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.63 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 5.63 |
| Each Weight Lb. | 0.37 |
| Each Cubic Ft. | 0.0433 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923116470 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length In. | 14.76 |
| Inner Width In. | 6.1 |
| Inner Height In. | 6.1 |
| Inner Weight Lb. | 2.5 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3178 |
| Case UPC | 10045923116473 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length In. | 15.36 |
| Case Width In. | 12.8 |
| Case Height In. | 13 |
| Case Weight Lb. | 11.48 |
| Case Cubic Ft. | 1.4791 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P; |
| Dimmers | LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11270;6672;6674;IPL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10 |
| Dimmers | W;DSL06;DDL06;MAELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;ADTP703TU;SUF7;NXFRD-UNV;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;R |
| Dimmers | RD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-868;S9000;80-980;80-981;S8999 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11647 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11647_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11647_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 100 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.06 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| ES Unique ID | 3722188 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 820L |
| Mounting Height | 5.5 |
| Mounting Diameter | 4.25 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |