SATCO NUVO's Fire Rated Downlights are the perfect solution for installations with low ceiling clearance. Designed to provide exceptional illumination, these downlights provide two hours of protection in the event of a fire. Increase safety and peace of mind in residential, multi-family, and commercial applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11869 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11869_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11869_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1050 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 13 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Steel |
| Style | Specialty |
| Finish | White / Red |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 5.875" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 1.181" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 6.81" |
| Dimensions | H: 0.69" x DIA: 6.81" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0846 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 16.06" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 7.32" |
| Case Weight | 11.01 |
| Case Cubic Ft. | 0.5756 |
| Catalog Description | 13 Watt LED - Fire Rated 6 Inch - Direct Wire Downlight - Round Shape - White Finish - CCT Selectable - 120-277 Volts - Dimmable |
| Description | 13WLED/6/CFR/CCT/SLF/RD/FL/RND |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| ES Unique ID | 3942768 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| Image File Name | S11869.jpg |
| NSF Approved | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.87 |
| Each Width In. | 2.68 |
| Each Height In. | 6.93 |
| Each Weight Lb. | 1.72 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | LED Recessed Luminaire |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-944 |
| Accessories | 80-947 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-985 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-866 |
| Accessories | 80-997 |
| Clearance Height | 4.134 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W LED Fire Rated 6" Direct Wire Downlight Round Shape White |