SATCO NUVO's LED Slimfit Downlights with STARFISH technology are the ultimate choice for smart lighting and ambiance control. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2000K warm white to 5000K natural light or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Offered in round and square with a flat lens, these slimfit downlights are ideal for transforming residential and multi-family environments. These downlights are also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into your smart home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11560 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11560_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11560_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | M+N |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 540 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2000K-5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <30% |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| IOT Enabled | Yes |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 1" |
| Mounting Type | Recessed Direct Wire |
| Trim Color | White |
| Diameter | 5" |
| Dimensions | H: 1" x DIA: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0595 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length | 17.52" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 20.94 |
| Case Cubic Ft. | 1.3383 |
| Catalog Description | 9 Watt - LED Direct Wire - Low Profile Downlight - 4 Inch Round - Starfish IOT - Tunable White and RGB - 120 Volt - 90 CRI - White Finish |
| Description | 9WLED/DW/4/RGBTW/RND/WH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11560.jpg |
| Installation Notes | Driver Dimensions: 3.46 Inches Long x 3.46 Inches Wide x 1.44 Inches High |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.78 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Replaces | S11261 |
| Replaces | S11279 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-943 |
| Accessories | 80-946 |
| Accessories | 80-950 |
| Accessories | 80-986 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-865 |
| Accessories | S11282 |
| Accessories | 80-997 |
| Accessories | 80-2910 |
| Clearance Height | 1 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9W LED Direct Wire Low Profile Downlight 4" Round |