Easily convert living spaces to energy efficient LED technology with Satco/Nuvo's new 6-inch Recessed Downlight with Night Light. The Downlight is 5 CCT color selectable, with an excellent color rendering of 90 CRI, providing quality lighting throughout. The innovative design also incorporates a 2200K warm glow Night Light that activates with the toggle of a light switch and integrates seamlessly in any room with baffle trim recessed lighting. Dimmable, and wet location rated, this fixture is ideal for multi-family and residential applications including bathrooms, hallways, kitchens, stairwells, and bedrooms.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11846 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11846_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 95° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.96 |
| Can Size | 5-6" |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 7.4" |
| Dimensions | H: 3.17" x DIA: 7.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1321 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 15.94" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 10.16 |
| Case Cubic Ft. | 1.2291 |
| Catalog Description | 5-6 inch - CCT Selectable - Integrated LED Recessed Downlight with Night Light Feature |
| Description | 9WLED/NL/RDL/5-6/CCT-SEL/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | S11846.jpg |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.4 |
| Each Width In. | 8.5 |
| Each Height In. | 7.9 |
| Each Weight Lb. | 1.15 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | 80-988 |
| Accessories | 80-989 |
| Accessories | 80-868 |
| Accessories | S8999 |
| Accessories | S12621 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5-6" CCT Selectable Integrated LED Recessed Downlight Night Light |