SATCO NUVO's S11838 offers a hassle-free solution with its 12 volt, 4-inch Retrofit Downlight, ideal for upgrading MR16 recessed luminaries in any space. Engineered with low voltage and an attached GU5.3 base, this fixture is designed to replace older, higher wattage bulbs, resulting in energy cost savings. With the on-unit CCT selectable switch, the adjustment of your color temperature from a warm 2700K up to a natural 5000K is a breeze and allows for the perfect customization of your lighting needs. The 4-inch non-conductive trim makes these fixtures versatile for various applications, and the deep stepped baffle minimizes glare. Dimming capability takes center stage with these innovative fixtures, providing exacting control over light levels from 10% to 100%. Revel in the versatility to craft the perfect lighting ambiance with these elegant downlights.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 26121536 |
| Warranty | 3-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | The dimming control will depend on the Driver or transformer that is been used, as an example if a magnetic Tramformer is being used it will require an LV dimmer (for example Lutron DVLV-600P-WH) if an Electronic transformer is being used it will req |
| Additional Info | uire an ELV dimmer (Lutron DVELV-300P-WH). |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | Exempt - Base Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 5.31 |
| Dimension String | H:2.98" DIA:5.31" |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 12V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 6.5W |
| Width In. | 5.31 |
| Height In. | 2.98 |
| Weight Lb. | 0.3 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118388 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.51 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.49 |
| Each Cubic Ft. | 0.0553 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118385 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 19.69 |
| Case Width In. | 11.61 |
| Case Height In. | 6.3 |
| Case Weight Lb. | 7.08 |
| Case Cubic Ft. | 0.8334 |
| Replaces | S9729;S9130 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11838 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11838_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11838_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | No |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Beam Spread | 85 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.05 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | No |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Lamp Base | Bi Pin GU5.3 |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 600L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | 34.03% |
| Trim Color | Matte White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |