Transform your lighting experience with SATCO NUVO's LED reflector light bulbs. Designed for superior energy efficiency, these bulbs provide vibrant, true-to-life white light with an impressive CRI of 90. Available in R20, BR30, and BR40 shapes, these lamps fit seamlessly into a variety of fixtures to suit many different needs. Offering a 5 CCT range from a soft 2700K to a crisp 5000K, they also feature a dim-to-warm capability, allowing you to enjoy the nostalgic charm of traditional incandescent lighting with modern efficiency. This feature dims the light from 3000K to a cozy 2000K, creating a warm and inviting atmosphere. With a wide 120 degrees beam angle, these bulbs are versatile enough to suit any environment, from living rooms and dining areas to offices, museums, and retail stores, ensuring the perfect ambiance for every setting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11783 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11783_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/QVQ0mer79L8 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | White |
| CBCP | 226 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.076A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color of Light | Warm Dimming |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 650 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| THD | 18.70% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.74" |
| MOL | 5.04" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0478 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 12.2" |
| Inner Width | 8.27" |
| Inner Height | 11.22" |
| Inner Weight | 3.92 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6551 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 25.2" |
| Case Width | 17.32" |
| Case Height | 12.01" |
| Case Weight | 17.7 |
| Case Cubic Ft. | 3.0335 |
| Catalog Description | 7 Watt BR30 LED - 27K/30K/35K/40K/50K CCT Selectable - Dim to Warm - White Finish - 120 Volt |
| Description | 7BR30/LED/5CCT/WD/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S11783.jpg |
| Product Notes | CCT Range at D2W: 3000K-2000K |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.9 |
| Each Width In. | 3.9 |
| Each Height In. | 5.43 |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7W BR30 LED 27K/30K/35K/40K/50K CCT Dim to Warm White 120V |