SATCO NUVO's LED Cloud fixtures offer 5 CCT selectable technology and a high 90 CRI rating for exceptional, uniform illumination. Available in round or square designs with durable, non-yellowing PMMA lenses, they are rated for damp locations, making them ideal for various settings. Select models feature integrated microwave sensors for energy saving, motion-activated lighting, while others are NEC-compliant for closet rated use, with some combining both features for a wide variety of applications. With clean designs that blend seamlessly into any space, these fixtures are available in 0-10V dimmable, 10 percent dimming, and non-dimmable options. Designed to last 50,000 hours, they provide a hassle-free solution for living rooms, bedrooms, offices, hallways, and more, enhancing both ambiance and functionality.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1861 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1861_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1861_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1500-1600 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 17 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Diameter | 13.98" |
| Dimensions | H: 3.15" x DIA: 13.98" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4224 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 15.55" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 10.85 |
| Case Cubic Ft. | 2.0083 |
| Catalog Description | 14 Inch LED Cloud Fixture - 17 Watts - 27K/30K/35K/40K/50K CCT Selectable - White Finish - Round Shape - 120-277 Ranged Voltage |
| Description | 14" LED CLOUD 120/277V 0-10V |
| Finish Family | White |
| UNSPSC | 39112102 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| Image File Name | 62-1861.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 14.76 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 14.76 |
| Each Weight Lb. | 2.07 |
| Replaces | 62-1226 |
| Replaces | 62-792 |
| Replaces | 62-792R1 |
| Replaces | 62-796 |
| Replaces | 62-796R1 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | SF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Closet Rated | No |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 14" LED Cloud Fixture 17W 27K/30K/35K/40K/50K CCT White |