SATCO NUVO's LED CCT Selectable 5-6 inch High Lumen Retrofit Downlight will elevate the lighting in any space. Designed with impeccable 90 CRI color rendering, you can make your space brighter while saving energy with this 1,100 high lumen LED downlight. This retrofit includes an E26 adapter making it the perfect upgrade to replace existing screw base lamps in downlight applications or purchase an optional GU24 socket adapter for use with pin-based fixtures. Featuring a smooth baffle design and your choice of five CCT options at installation, this retrofit downlight will illuminate all of your spaces with ease and elegance.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11646 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11646_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11646_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cRUus, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 100° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Medium Adapter |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12.5 |
| Bulb Watt | 12.5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 41.40% |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Air Tight | Yes |
| Can Size | 5-6" |
| Ceiling Aperture | 5.36" Cutout |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Recessed Retrofit |
| Trim Color | White |
| Diameter | 7.36" |
| Dimensions | H: 1.97" x DIA: 7.36" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.104 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 25" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 8.86" |
| Case Weight | 10.69 |
| Case Cubic Ft. | 1.5138 |
| Catalog Description | 12.5 Watt LED High Lumen Downlight Retrofit - 5-6 Inch - 27K/30K/35K/40K/50K CCT Selectable - 120 Volts - Dimmable - White Finish |
| Description | 12.5WLED/DLR/5-6/CCT-SEL/RD/WH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 26121536 |
| ES Unique ID | 3845045 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| Image File Name | S11646.jpg |
| Minimum Compartment Size | For the 5 in. Recessed Luminaire: Dia: 5.38, Height: 7.5 |
| Minimum Compartment Size | For the 6 in. Recessed Luminaire: Dia: 6 In, Height: 7.5 in |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.07 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-982 |
| Accessories | 80-983 |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | 80-996 |
| Accessories | 80-988 |
| Accessories | 80-989 |
| Accessories | 80-868 |
| Accessories | S8999 |
| Accessories | S12621 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12.5W LED High Lumen Downlight Retrofit 5-6" 27K/30K/35K/40K/50K |