SATCO NUVO'S S11638 LED Retrofit Downlights with STARFISH technology are the ultimate choice for smart lighting and ambiance control. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2000K warm white light to 5000K natural light, or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Offered with smooth baffle, these trims offer added dimension while reducing glare. These downlights are also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into your smart home.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - Standbye Power > 0.2W; California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.04 |
| Dimension String | H:1.02" DIA:5.04" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 8W |
| Width In. | 5.04 |
| Height In. | 1.02 |
| Weight Lb. | 0.35 |
| IOT Enabled | Yes |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa;Siri;SmartThings;Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth;M+N;WiFi |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116384 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.24 |
| Each Width In. | 3.07 |
| Each Height In. | 5.24 |
| Each Weight Lb. | 0.4 |
| Each Cubic Ft. | 0.0488 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116381 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length In. | 19.21 |
| Case Width In. | 11.26 |
| Case Height In. | 11.26 |
| Case Weight Lb. | 14.59 |
| Case Cubic Ft. | 1.4095 |
| Accessories | 80-868;80-980;80-981;S11282;S8999;S9000;S9538;S9539 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11638 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11638_Instructions.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 110 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | RGB and Tunable White |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Smart-Starfish App only |
| ES Unique ID | 4514032 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 650L |
| Mounting Procedure | Recessed Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Temperature (CCT) | 2000K-5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |