SATCO NUVO's S11570 LED Retrofit Downlight with STARFISH technology is the ultimate choice for smart lighting and ambiance control. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2000K warm white to 5000K natural light, or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Available in 6-inch round with a stepped baffle, this trim offers added dimension while reducing glare. This downlight is also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so it can be easily incorporated into your smart home.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - LPW <80 |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Restrictions | CA |
| Diameter In. | 7.32 |
| Dimension String | H:3.03" DIA:7.32" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 13W |
| Width In. | 7.32 |
| Height In. | 3.03 |
| Weight Lb. | 0.57 |
| IOT Enabled | Yes |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa;Siri;SmartThings;Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth;M+N;WiFi |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923115707 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.48 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 7.36 |
| Each Weight Lb. | 0.64 |
| Each Cubic Ft. | 0.1128 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923115704 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.75 |
| Case Width In. | 11.22 |
| Case Height In. | 15.51 |
| Case Weight Lb. | 9.96 |
| Case Cubic Ft. | 1.5861 |
| Replaces | S11260;S11286 |
| Accessories | S8999;S9000;S9540;S9541;S11282;80-2676 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11570 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11570_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11570_Dimensional_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 110 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Smart-Starfish App only |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 850L |
| Mounting Procedure | Recessed Retrofit |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2000K-5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |