Satco's S11606 24 watt, 8 inch recessed downlight offers a tremendous amount of versatility in multiple applications. Requiring less than one inch of ceiling height, the fixture can be installed in cabinets, basements, and any other areas where space is at a premium. This dimmable fixture with a white finish provides 50,000 hours of warm white light.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Integrated j-box for direct wire installation |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 8.88 |
| Dimension String | H:0.94" DIA:8.88" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V |
| Watts | 24W |
| Width In. | 8.88 |
| Height In. | 0.94 |
| Weight Lb. | 1.89 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116063 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 9.41 |
| Each Width In. | 1.81 |
| Each Height In. | 9.41 |
| Each Weight Lb. | 1.99 |
| Each Cubic Ft. | 0.0928 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116060 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 23.31 |
| Case Width In. | 10 |
| Case Height In. | 10.24 |
| Case Weight Lb. | 27.92 |
| Case Cubic Ft. | 1.3813 |
| Substitute | S11847 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-945;80-948;80-949;86-216 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11606 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11606_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 8.125 in. Cutout |
| Clearance Height | 2 |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 120W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 1800L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 5/8 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Power Factor | 0.99 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 6 ft. to 8 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |