Satco's S11632 12 watt, 3.5 inch LED, direct wire downlight is an easy to install, low maintenance lighting solution for residential or commercial use. Illuminate your kitchen, living room, or work space with this round downlight that fits into tight and hard to reach spaces. This dimmable, brushed nickel, LED fixture is rated for 50,000 hours of warm white light.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Integrated j-box for direct wire installation |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 4.38 |
| Dimension String | H:3.00" DIA:4.38" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V |
| Watts | 12W |
| Width In. | 4.38 |
| Height In. | 3 |
| Weight Lb. | 1.09 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116322 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 4.94 |
| Each Width In. | 4.81 |
| Each Height In. | 4.81 |
| Each Weight Lb. | 1.15 |
| Each Cubic Ft. | 0.0661 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116329 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.63 |
| Case Width In. | 10.2 |
| Case Height In. | 10.59 |
| Case Weight Lb. | 16.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.977 |
| Substitute | S11632R1 |
| Dimmers | 6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DVCL-153P;DVLV-600P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P;SLV-600P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-942;80-949;80-973;86-216;S8000;S8002;80-987;80-867 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11632 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11632_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11632_Dimensional_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 3.5625 in. Cutout |
| Clearance Height | 4 |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Nickel |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Installation Notes | **If you purchase The 5W Emergency Driver (S8000) or the 10W Emergency Driver (S8002), you must also purchase the Emergency Driver Enclosure (80-973) |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) and Glass |
| Lumens | 840L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 7/8 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 4 ft. to 6 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | Brushed Nickel |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |