24 watt LED Direct Wire Downlight - Edge-lit - 8 inch - 3000K - 120 volt - Dimmable - Square - Remote Driver
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Integrated j-box for direct wire installation |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:8.88" W:8.88" H:0.94" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V |
| Watts | 24W |
| Length In. | 8.88 |
| Width In. | 8.88 |
| Height In. | 0.94 |
| Weight Lb. | 2.01 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116155 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 1.88 |
| Each Width In. | 10.81 |
| Each Height In. | 9.5 |
| Each Weight Lb. | 2.12 |
| Each Cubic Ft. | 0.1117 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116152 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 23.31 |
| Case Width In. | 11.3 |
| Case Height In. | 10.24 |
| Case Weight Lb. | 29.53 |
| Case Cubic Ft. | 1.5609 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-945;80-948;80-949;86-216 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11615 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11615_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 8.125 in. Cutout |
| Clearance Height | 2 |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 120W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 1700L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 5/8 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Power Factor | 0.99 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 6 ft. to 8 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Temperature (CCT) | 3000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |