SATCO NUVO's S11896 is a 6-inch, flat-faced PRO Series LED wafer-style retrofit downlight that pairs sleek design with field-selectable performance. Offering three selectable wattages (9W/11W/13W) and five color temperatures (2700K–5000K) via an on-unit switch, this model provides customizable illumination for a variety of settings. Its wet-location rating and non-conductive dead-front trim make it a safe, modern solution for damp spaces like bathrooms and showers. Installation is quick and efficient thanks to the included LED quick connect and E26 adapter, suitable for both remodels and new construction. With a high 90 CRI, the S11896 delivers energy-efficient light with vivid, accurate color. Optional colored trims and accessories are available for added customization.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 26121536 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.28 |
| Dimension String | H:2.27" DIA:7.28" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 9W/11W/13W |
| Width In. | 7.28 |
| Height In. | 2.28 |
| Weight Lb. | 0.55 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118968 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.32 |
| Each Width In. | 2.4 |
| Each Height In. | 7.68 |
| Each Weight Lb. | 0.75 |
| Each Cubic Ft. | 0.0781 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118965 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 15.16 |
| Case Width In. | 10.43 |
| Case Height In. | 8.27 |
| Case Weight Lb. | 7.01 |
| Case Cubic Ft. | 0.7567 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P |
| Dimmers | ;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DDL06;MA |
| Dimmers | ELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;R |
| Dimmers | RD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-2902;80-2903;80-988;80-989;80-868;S8999;S9000;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11896 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11896_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11896_Line_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 110 |
| Can Size | 6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| ES Unique ID | 3994240 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 85W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 900L/1200L/1400L |
| Mounting Diameter | 6 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |