Satco's 13-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this 4 pack of dimmable bulbs. Sophisticated and modern, this frosted lamp delivers 15,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11456 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.108A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 230° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Polycarbonate (PC) / High Heat Conductive Plastic Housing |
| Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.84 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.38" |
| MOL | 4.56" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0503 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 10.43" |
| Case Weight | 6.44 |
| Case Cubic Ft. | 0.6844 |
| Catalog Description | 13 Watt A19 LED - 4000K - Dimmable - Medium base - 230 deg. Beam Angle - 4-pack |
| Description | 13A19/LED/840/120V/D/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11456.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.24 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 2.15 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;AYCL-153P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSL06;DSL06-1LZ;DUL06P-C2;DVCL-153P;DW6HD;DZ6HD;IPL06;LECL-153PH;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RNL06-10Z;RRD-6CL;S11268;SAL06P;S |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W A19 LED 4000K Dimmable Med Base 4-pack |