Satco BR30 Reflector flood lamps are the latest in LED bulbs with long life, and dimming capabilities. Available in convenient 6 piece contractor packs, replacing antiquated incandescent or compact fluorescent bulbs. These lamps are dimmable, feature a warm white tone, and are perfect for traditional flood light applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11472 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.071A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.77 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.75" |
| MOL | 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2995 |
| Pack Type | Contractor Box |
| Quantity In Pack | 6 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 16.34" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 12.8" |
| Case Weight | 8 |
| Case Cubic Ft. | 1.4524 |
| Catalog Description | 8.5 Watt - BR30 LED - 4000K - 80 CRI - Medium Base - 120 Volts - Dimmable - 6-pack |
| Description | 8.5BR30/LED/840/120V/6PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11472.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.68 |
| Each Width In. | 11.42 |
| Each Height In. | 5.9 |
| Each Weight Lb. | 1.63 |
| Replaces | S9029 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPL06;LECL-153P;MA-PRO;M |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8.5W BR30 LED 4000K 80 CRI Medium Base 120V Dimmable 6-pack |