Satco's 14-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this 4 pack of dimmable white bulbs. Sophisticated and modern, this lamp delivers 15,000 hours of soft white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11423 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11423_Dimensional_diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.117A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 230° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 14 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Polycarbonate (PC) / High Heat Conductive Plastic Housing |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.74 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.38" |
| MOL | 4.57" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0493 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.6" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 5.5" |
| Case Weight | 9.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.7448 |
| Catalog Description | 14 Watt A19 LED - 3000K - Dimmable - Medium base - 230 deg. Beam Angle - 4-pack |
| Description | 14A19/LED/830/120V/D/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11423.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.38 |
| Each Width In. | 7.25 |
| Each Height In. | 4.94 |
| Each Weight Lb. | 0.67 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 14W A19 LED 3000K Dimmable Med Base 4-pack |