Two Piece Medium Base Porcelain Sign Receptacle - Screw Terminals - 1-1/2" Height - 1-3/4" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-425 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Diameter | 1.75" |
| Dimensions | L: 1.75" x W: 1.75" x H: 1.50" x DIA: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923904251 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 9.75" |
| Inner Width | 4" |
| Inner Height | 2" |
| Inner Weight | 1.88 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0451 |
| Case UPC | 10045923904254 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 11.25" |
| Case Weight | 19.448 |
| Case Cubic Ft. | 0.6152 |
| Catalog Description | Two Piece Medium Base Porcelain Sign Receptacle - Screw Terminals - 1-1/2" Height - 1-3/4" Diameter - 660W - 250V |
| Description | PORCELAIN MED BASE SGN RECEP |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-425.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.19548 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Two Piece Medium Base Porcelain Sign Receptacle Screw Termina |