Two Piece Medium Base - Porcelain Sign Receptacle - Screw Terminals - 1-1/2" Height - 2-1/4" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1112 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Porcelain |
| Diameter | 2.25" |
| Dimensions | L: 2.25" x W: 2.25" x H: 1.50" x DIA: 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923911122 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 13.27" |
| Case Width | 11.1" |
| Case Height | 10.71" |
| Case Weight | 28.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.9129 |
| Catalog Description | Two Piece Medium Base - Porcelain Sign Receptacle - Screw Terminals - 1-1/2" Height - 2-1/4" Diameter - 660W - 250V |
| Description | MED PORC SCKT 2 PC. 660W/250V. |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1112.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Two Piece Porcelain Sign Receptacle 660W |