Medium base Glazed Porcelain Ceiling Receptacle - Screw Terminals - 4-3/8" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-445 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Diameter | 4.38" |
| Dimensions | L: 4.38" x W: 4.38" x H: 1.50" x DIA: 4.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0176 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923904452 |
| Case Quantity | 60 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 14.5" |
| Case Weight | 37.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.4317 |
| Catalog Description | Medium base Glazed Porcelain Ceiling Receptacle - Screw Terminals - 4-3/8" Diameter - 660W - 250V |
| Description | PORCELAIN KEYLESS LAMPHOLDER |
| UNSPSC | 39111803 |
| Image File Name | 90-445.jpg |
| Includes | Mounting screws |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.5 |
| Each Width In. | 1.5 |
| Each Height In. | 4.5 |
| Each Weight Lb. | 0.631 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S13118 |
| For Use With | S13119 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Medium Glazed Porcelain Ceiling Receptacle 660W 250V |