Two Piece Medium Base - Porcelain Sign Receptacle - 9" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-5/8" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2296 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Not Specified |
| Wire Cord Length | 9" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.63" |
| Dimensions | L: 1.63" x W: 1.63" x H: 1.50" x DIA: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 10.13" |
| Inner Width | 4" |
| Inner Height | 2.13" |
| Inner Weight | 1.99 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0499 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Weight | 20.55 |
| Catalog Description | Two Piece Medium Base - Porcelain Sign Receptacle - 9" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-5/8" Diameter - 660W - 250V |
| Description | 2 PC MEDUIM BASE SIGN RECEPT |
| Wire Length | 9" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.21 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Two Piece Porcelain Sign Receptacle 660W 250V |