GU24 Base - Squat keyless fluorescent ceiling fixture with twist-on Lexan lens
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2631 |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | GU24 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Bi Pin GU24 |
| Shape | T2 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 13 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Watt | 18 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Urea |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Material | Lexan |
| Wire Cord Length | 9" |
| Wire Color | Black / White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 4.75" |
| Dimensions | H: 4.25" x DIA: 4.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0605 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 10.13" |
| Case Height | 5.5" |
| Case Weight | 5.63 |
| Case Cubic Ft. | 0.4836 |
| Catalog Description | GU24 Base - Squat keyless fluorescent ceiling fixture with twist-on Lexan lens |
| Description | 2PC GU24 KEYLESS SHORT SIZE |
| Wire Length | 9" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 90-2631.jpg |
| Includes | (1) 18W Compact Fluorescent Lamp |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Each Length In. | 4.75 |
| Each Width In. | 4.75 |
| Each Height In. | 4.63 |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| Replacement Bulbs | S8228 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | GU24 Base Squat Keyless Fluorescent Ceiling Fixture |