Twin Porcelain Socket With Flange Bushing Cap - 1/8 IPS Bushing - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V - 100/10 Master
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1110 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Glazed |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 3.06" |
| Dimensions | L: 3.06" x W: 3.06" x H: 1.88" x DIA: 3.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923911105 |
| Inner Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923911108 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 31 |
| Case Cubic Ft. | 0.8712 |
| Catalog Description | Twin Porcelain Socket With Flange Bushing Cap - 1/8 IPS Bushing - CSSNP Screw Shell - Glazed - 660W - 250V - 100/10 Master |
| Description | MED PORC TWIN LAMPHOLDER 1/8 I |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1110.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.32 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Twin Porcelain Socket Flange Bushing 660W 250V |