Twin Porcelain Socket With Double Bushing Strap - Glazed - 660W - 250V - 100/10 Master
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1708 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Glazed |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 3.06" |
| Dimensions | L: 3.06" x W: 3.06" x H: 1.88" x DIA: 3.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0769 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923917087 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 10" |
| Case Weight | 33.66 |
| Case Cubic Ft. | 1.033 |
| Catalog Description | Twin Porcelain Socket With Double Bushing Strap - Glazed - 660W - 250V - 100/10 Master |
| Description | MED BASE TWIN POR SKT DBL BR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1708.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6.69 |
| Each Width In. | 11.75 |
| Each Height In. | 1.69 |
| Each Weight Lb. | 0.34 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Twin Porcelain Socket Glazed 660W 250V 100/10 Master |