Miniature Base - Plastic Receptacle - 7/8" Height - 1-5/16" Diameter - Screw Holes 1" CC - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1076 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Material | Plastic Receptacle |
| Finish | Not Specified |
| Diameter | 1.31" |
| Dimensions | L: 1.31" x W: 1.31" x H: 0.88" x DIA: 1.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923910764 |
| Inner Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923910767 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 6.5" |
| Case Width | 7.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 3.45 |
| Case Cubic Ft. | 0.2116 |
| Catalog Description | Miniature Base - Plastic Receptacle - 7/8" Height - 1-5/16" Diameter - Screw Holes 1" CC - 75W - 125V |
| Description | MINI SCREW BASE RECEPTACLE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1076.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Miniature Base Plastic Receptacle |