Candelabra Base Plastic Receptacle - 7/8" Height - 1-3/8" Diameter - Screw Holes 1-1/8" CC - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-532 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Material | Plastic Receptacle |
| Finish | White |
| Diameter | 1.38" |
| Dimensions | L: 1.38" x W: 1.38" x H: 0.88" x DIA: 1.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923905329 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 8.25" |
| Case Width | 13.75" |
| Case Height | 8.38" |
| Case Weight | 7.26 |
| Case Cubic Ft. | 0.5501 |
| Catalog Description | Candelabra Base Plastic Receptacle - 7/8" Height - 1-3/8" Diameter - Screw Holes 1-1/8" CC - 75W - 125V |
| Description | CAND BASE PHEC REC SOCKET |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-532.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Candelabra Base Plastic Receptacle |