4-Inch Asymmetric New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-865 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-865_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Dimensions | L: 13.19" x W: 6.50" x H: 0.03" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0015 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403269 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 6.89" |
| Case Height | 1.77" |
| Case Weight | 12.79 |
| Case Cubic Ft. | 0.0967 |
| Catalog Description | 4-Inch Asymmetric New Construction Recessed Downlight Mounting Plate - Flat |
| Description | DL NC PLATE 4" RD FLAT ASYM |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-865.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 13.19 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 0.03 |
| Each Weight Lb. | 0.52 |
| For Use With | S11886 |
| For Use With | S11888 |
| For Use With | S11261 |
| For Use With | S11279 |
| For Use With | S11293 |
| For Use With | S11294 |
| For Use With | S11560 |
| For Use With | S11561 |
| For Use With | S11564 |
| For Use With | S11565 |
| For Use With | S11600 |
| For Use With | S11601 |
| For Use With | S11602 |
| For Use With | S11609 |
| For Use With | S11610 |
| For Use With | S11611 |
| For Use With | S11618 |
| For Use With | S11618R1 |
| For Use With | S11619 |
| For Use With | S11619R1 |
| For Use With | S11620 |
| For Use With | S11620R1 |
| For Use With | S11621 |
| For Use With | S11621R1 |
| For Use With | S11622 |
| For Use With | S11622R1 |
| For Use With | S11623 |
| For Use With | S11623R1 |
| For Use With | S11826 |
| For Use With | S11829 |
| For Use With | S11840 |
| For Use With | S11841 |
| For Use With | S11842 |
| For Use With | S11843 |
| For Use With | S11864 |
| For Use With | S11865 |
| For Use With | S11868 |
| For Use With | S11870 |
| For Use With | S11871 |
| For Use With | S11874 |
| For Use With | S11876 |
| For Use With | S11878 |
| For Use With | S11880 |
| For Use With | S11680 |
| For Use With | S11690 |
| For Use With | S11870R1 |
| For Use With | S11871R1 |
| For Use With | S11829R1 |
| For Use With | S11826R1 |
| For Use With | S11874R1 |
| For Use With | S11876R1 |
| For Use With | S11864R1 |
| For Use With | S11865R1 |
| For Use With | S11868R1 |
| For Use With | S11685 |
| For Use With | S13510 |
| For Use With | S11636 |
| For Use With | S11293R1 |
| For Use With | S11294R1 |
| For Use With | S11886;S11888;S11261;S11279;S11293;S11294;S11560;S11561;S11564;S11565;S11600;S11601;S11602;S11609;S11610;S11611;S11618;S11618R1;S11619;S11619R1;S11620;S11620R1;S11621;S11621R1;S11622;S11622R1;S11623;S11623R1;S11826;S11829;S11840;S11841;S11842;S11843; |
| Accessories | 80-997 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4" Asymmetric Recessed Mounting Plate |