Candelabra Socket With Leads - 1-7/8" Height - 3/4" Diameter - 24" #18 SF-1 B/W Leads 205C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2385 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Black / White |
| Hickey | 1/8 IP Outside Extrusion Double Leg |
| Wire Cord Length | 24" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.88" |
| Dimensions | L: 0.88" x W: 0.88" x H: 1.88" x DIA: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923823852 |
| Case Quantity | 300 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 10.25" |
| Case Weight | 30.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.0277 |
| Catalog Description | Candelabra Socket With Leads - 1-7/8" Height - 3/4" Diameter - 24" #18 SF-1 B/W Leads 205C - 75W - 125V |
| Description | 1 5/8 PORCELAIN CANDELABRA SKT |
| Wire Length | 24" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2385.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Candelabra Socket 75W 125V 24" Leads |