2 Piece Keyless Porcelain Socket With Fiber And 1/8 IP Slip Hole - Unglazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2243 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Diameter | 1.75" |
| Dimensions | L: 1.75" x W: 1.75" x H: 1.94" x DIA: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0605 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923822435 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 10.75" |
| Case Width | 17.5" |
| Case Height | 13.88" |
| Case Weight | 54.32 |
| Case Cubic Ft. | 1.5111 |
| Catalog Description | 2 Piece Keyless Porcelain Socket With Fiber And 1/8 IP Slip Hole - Unglazed - 660W - 250V |
| Description | 2 PC KEYLESS MED BASE SOCKET |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2243.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.13 |
| Each Width In. | 9.88 |
| Each Height In. | 2.56 |
| Each Weight Lb. | 0.27 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Piece Keyless Porcelain Socket 660W 250V |