150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket With Removable Knob - 1/4 IPS - 4 Piece Stamped Solid Brass - Polished Brass Finish - 120V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1795 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8533.39.0040 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Brass |
| Cap | 1/4 IPS |
| Set Screw | With |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.88" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923817950 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 13.46" |
| Case Width | 8.94" |
| Case Height | 13.66" |
| Case Weight | 31.9 |
| Case Cubic Ft. | 0.9512 |
| Catalog Description | 150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket With Removable Knob - 1/4 IPS - 4 Piece Stamped Solid Brass - Polished Brass Finish - 120V |
| Description | POL BR. 4 PC S.B. DIMMER SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1795.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.32 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W Turn Knob Dimmer Socket Polished Brass |