150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket - 1/8 IPS - 3 Piece Stamped Solid Brass - Polished Brass Finish - 120V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1042 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8533.39.0040 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Material | Brass |
| Finish | Polished Brass |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923810425 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 12.68" |
| Case Width | 8.35" |
| Case Height | 12.68" |
| Case Weight | 18.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.7769 |
| Catalog Description | 150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket - 1/8 IPS - 3 Piece Stamped Solid Brass - Polished Brass Finish - 120V |
| Description | PL S.B. 3 PC 150W DIMMER SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1042.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.1850014 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W Turn Knob Dimmer Socket Brass |