150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket - 1/8 IPS - 3 Piece Stamped Solid Brass - Dark Antique Brass Finish - 120V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2416 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8533.39.0040 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Material | Brass |
| Finish | Dark Antique Brass |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923824163 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Weight | 17.23 |
| Catalog Description | 150W Full Range Turn Knob Dimmer Socket - 1/8 IPS - 3 Piece Stamped Solid Brass - Dark Antique Brass Finish - 120V |
| Description | DARK ANT SB 3PC 150W DIMMER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2416.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.17 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W Turn Knob Dimmer Socket Dark Antique Brass |