Keyless Two-Piece Heavy Duty Porcelain Socket With Mounting Screws Assembled 1-1/4" On Center - Glazed - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1793 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
| Diameter | 1.88" |
| Dimensions | L: 1.88" x W: 1.88" x H: 2.38" x DIA: 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0657 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 10 |
| Inner Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923817936 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 10.5" |
| Case Width | 21.5" |
| Case Height | 6.13" |
| Case Weight | 37.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.8008 |
| Catalog Description | Keyless Two-Piece Heavy Duty Porcelain Socket With Mounting Screws Assembled 1-1/4" On Center - Glazed - 660W - 600V |
| Description | 4 KV 2-PC KEYLESS PORC. HD SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1793.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.13 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 2.75 |
| Each Weight Lb. | 0.37 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Two-Piece Porcelain Socket Glazed 660W 600V |