Keyless Porcelain Socket With Paper Liner - Mounting Screws Held Captive - 2 Wireways - 48" Leads Glazed - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1877 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Wire Cord Length | 48" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 1.88" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923818773 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 8.75" |
| Case Weight | 26 |
| Case Cubic Ft. | 0.7747 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With Paper Liner - Mounting Screws Held Captive - 2 Wireways - 48" Leads Glazed - 660W - 600V |
| Description | 4KV KEYLESS PORC SKT W/2 WIRE |
| Wire Length | 48" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1877.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.27 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 660W 600V |