Keyless Threaded Porcelain Socket With Hickey And Ring - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1679 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.06" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1055 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923816793 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 13.75" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 13.25" |
| Case Weight | 20.57 |
| Case Cubic Ft. | 1.5288 |
| Catalog Description | Keyless Threaded Porcelain Socket With Hickey And Ring - Glazed - 660W - 250V |
| Description | GLAZED MED. BASE THRD PORC SKT |
| UNSPSC | 39111803 |
| Image File Name | 80-1679.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6 |
| Each Width In. | 13.5 |
| Each Height In. | 2.25 |
| Each Weight Lb. | 0.21 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Threaded Porcelain Socket Glazed 660W 250V |