Candelabra Socket With Leads - 1-3/4" Height - 3/4" Diameter - 24" #18 UL 1015 B/W Leads 105C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1653 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Hickey | 1/8 IP Inside Extrusion Double Leg |
| Wire Cord Length | 24" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | L: 0.75" x W: 0.75" x H: 1.75" x DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923816533 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 10.5" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 18.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.7018 |
| Catalog Description | Candelabra Socket With Leads - 1-3/4" Height - 3/4" Diameter - 24" #18 UL 1015 B/W Leads 105C - 75W - 125V |
| Description | PORC CANDELABRA SKT W/ DOUBLE |
| Wire Length | 24" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1653.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Candelabra Socket 1-3/4" Height 3/4" D 75W |