4-Pin Long Twin Tube Lampholder - Molded White Thermosetting Urea - Copper Alloy - Double-Edge Contacts - Push-In Wiring - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1605 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Mexico |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Not Specified |
| Extension | 0.88" |
| Diameter | 0.88" |
| Dimensions | W: 2.13" x H: 1.88" x DIA: 0.88" x E: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923816052 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Weight | 31 |
| Catalog Description | 4-Pin Long Twin Tube Lampholder - Molded White Thermosetting Urea - Copper Alloy - Double-Edge Contacts - Push-In Wiring - 660W - 600V |
| Description | 2G11 BASE 4-PIN LAMPHOLDER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1605.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.063 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4-Pin Long Twin Tube Lampholder White 660W 600V |