Circle Connector-Quickwire Used with High Voltage Instant Starting Transformers Accepts 18AWG Leads Solid or Stranded w/Brass Alloy Contact 660W-6
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1490 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | UL |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Not Specified |
| Dimensions | W: 0.63" x H: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923814904 |
| Case Quantity | 5000 |
| Case Length | 22.5" |
| Case Width | 12.5" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 51.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.4648 |
| Catalog Description | Circle Connector-Quickwire Used with High Voltage Instant Starting Transformers Accepts 18AWG Leads Solid or Stranded w/Brass Alloy Contact 660W-6 |
| Description | CIRCLINE CONNECTOR QUICKWIRE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1490.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Circle Connector-QuickWire For High Voltage Instant Starting |