Full Range Table Lamp Dimmer Switch - Black Phenolic Housing - 300W Dimmer - Indoor Use Only - 2" x 1-1/4" x 1-1/8" - 12" Leads - 120V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1166 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 300 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Black / Gold |
| Wire Cord Length | 12" |
| Wire Color | Black |
| Extension | 1.13" |
| Dimensions | L: 1.12" x W: 1.25" x H: 2" x E: 1.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923811668 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 15.5" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 10.5" |
| Case Weight | 21.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.036 |
| Catalog Description | Full Range Table Lamp Dimmer Switch - Black Phenolic Housing - 300W Dimmer - Indoor Use Only - 2" x 1-1/4" x 1-1/8" - 12" Leads - 120V |
| Description | 300W DIMMER W/ 6" LEADS W/ 2 K |
| Wire Length | 12" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1166.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Full Range Table Lamp Dimmer Switch 300W |