SATCO NUVO's Dual T8 Lamp Ready Fixture Channels are the economical solution for upgrading traditional lighting to more efficient LED technology. These T8 Lamp Ready Fixture Channels are available in 2, 3, and 4 inch lengths with a traditional footprint, eliminating the need to make repairs or patch ceilings when retrofitting existing lighting. With their pre-wired tombstone sockets and multiple wiring knockouts located on the sides and back panels, new installations and retrofits will be effortless. A full suite of accessories are available including add-on reflectors, cambered protective cages and a suspension mounting kit.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-911 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-911_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-911_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/gXqT-oTYi0c |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Strip Light |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 14 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | L: 36.46" x W: 4.65" x H: 3.01" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2137 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 9 |
| Case Length | 37.2" |
| Case Width | 15.4" |
| Case Height | 6.9" |
| Case Weight | 31.3 |
| Case Cubic Ft. | 2.2875 |
| Catalog Description | 3 Foot - Dual T8 Lamp Ready Fixture Channel - Empty Body Fixture - Complete Lamp Wiring Guide Available |
| Description | 3' DUAL T8 LAMP READY FIXTURE |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111541 |
| Image File Name | 65-911.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 36.8 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 2.04 |
| Each Weight Lb. | 3.48 |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-914 |
| Accessories | 65-917 |
| Accessories | 65-919 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 3ft Dual T8 Lamp Ready Fixture Channel Empty Body |