The Nuvo low bay suspension kit is the safe way to suspend 2 foot and 4 foot strip lights. This 60 inch suspension kit is easy to install and includes all necessary mounting hardware. Keep your strip lights secured with this durable suspension kit.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-706 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-706_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8302.49.8090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Gray |
| Diameter | 0.05" |
| Dimensions | L: 60" x DIA: 0.05" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0029 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 11" |
| Case Width | 10" |
| Case Height | 7.25" |
| Case Weight | 11 |
| Case Cubic Ft. | 0.4615 |
| Catalog Description | 60 in. Suspension Kit for 4 ft. Linear Strip Light |
| Description | 2' & 4'SUSPENSION KIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-706.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.25 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 0.28 |
| Each Weight Lb. | 0.22 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-1700 |
| For Use With | 65-1701 |
| For Use With | 65-698 |
| For Use With | 65-699 |
| For Use With | 65-700 |
| For Use With | 65-701 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 60 in. Suspension Kit for 4 ft. Linear Light |