The Nuvo low bay suspension kit is the safe way to suspend 8 foot strip lights. This 60 inch suspension kit is easy to install and includes all necessary mounting hardware. Keep your strip lights secured with this durable suspension kit.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-707 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-707_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8302.49.8090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Steel |
| Diameter | 0.05" |
| Dimensions | L: 60" x DIA: 0.05" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.837 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923655804 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 19.29" |
| Case Width | 10.04" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 21.16 |
| Case Cubic Ft. | 0.7285 |
| Catalog Description | 60 in. Suspension Kit for 8 ft. Linear Strip Light |
| Description | 8' SUSPENSION KIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-707.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 12.8 |
| Each Width In. | 20 |
| Each Height In. | 12.4 |
| Each Weight Lb. | 0.44 |
| SkuRomance Copy | The Nuvo 65-707 low bay suspension kit is the safe way to suspend 8 foot strip lights. This 60 inch suspension kit is easy to install and includes all necessary mounting hardware. Keep your strip lights secured with this durable suspension kit. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-1702 |
| For Use With | 65-1703 |
| For Use With | 65-702 |
| For Use With | 65-703 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 60" Suspension Kit for Linear Strip Light |