Add on Emergency Backup Battery for LED Round Canopy Light Fixtures - 15 Watt - 90 min. Run Time - Black Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-639 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-639_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8504.40.9510 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 15 |
| Finish | Black |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +40C (+104F) |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Charging Time | 24 |
| Dimensions | L: 8.50" x W: 6" x H: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1087 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923656399 |
| Case Quantity | 5 |
| Case Length | 13.98" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 6.89" |
| Case Weight | 9.08 |
| Case Cubic Ft. | 0.7023 |
| Catalog Description | Add on Emergency Backup Battery for LED Round Canopy Light Fixtures - 15 Watt - 90 min. Run Time - Black Finish |
| Description | ADD ON 15W EM ROUND CANOPY |
| UNSPSC | 39111710 |
| Image File Name | 65-639.jpg |
| Product Notes | 15 inch Whip |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| Each Length In. | 13.5 |
| Each Width In. | 6.1 |
| Each Height In. | 2.28 |
| Each Weight Lb. | 1.6 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| For Use With | 65-629R1 |
| For Use With | 65-630R1 |
| For Use With | 65-631R1 |
| For Use With | 65-632R1 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Add on Emergency Backup Battery for LED Round Canopy Light Fi |