The Nuvo emergency battery for linear light fixtures designed to provide you with an extra 90 minutes of illumination. Give yourself a piece of mind, and buy yourself some time with this emergency backup battery.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-708 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-708_and_86-202_Wiring_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8507.60.0020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Voltage | 120-347 |
| Wattage | 8 |
| Material | Steel |
| Finish | White |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions | L: 9.44" x W: 1.77" x H: 1.18" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0239 |
| Pack Type | Box |
| Case UPC | 10045923656078 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length | 13.39" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 6.89" |
| Case Weight | 23.26 |
| Case Cubic Ft. | 0.6097 |
| Catalog Description | Add on Emergency Backup Battery for Linear Strip Lights - 8 Watt - 1000 LM - 90 min. Run Time - 100-347 Volt |
| Description | ADD ON EMERGENCY BATTERY |
| UNSPSC | 39111710 |
| Image File Name | 65-708.jpg |
| Product Notes | Lithium iron phosphate battery UN 3091 |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Each Length In. | 11 |
| Each Width In. | 2.5 |
| Each Height In. | 1.5 |
| Each Weight Lb. | 1.08 |
| SkuRomance Copy | The Nuvo 65-708 emergency battery for linear light fixtures designed to provide you with an extra 90 minutes of illumination. Give yourself a piece of mind, and buy yourself some time with this emergency backup battery. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | DC Only |
| For Use With | 65-1701 |
| For Use With | 65-1702 |
| For Use With | 65-1703 |
| For Use With | 65-701 |
| For Use With | 65-702 |
| For Use With | 65-703 |
| For Use With | S8012 |
| For Use With | S8013 |
| For Use With | S8014 |
| For Use With | S8015 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Add on Emergency Backup Battery for Linear Strip Lights 8 Wat |