Satco's LED canopy emergency backup battery is a 9 watt battery for square light fixtures designed to provide you with an extra 90 minutes of illumination. Give yourself a piece of mind, and buy yourself some time with this bronze emergency backup battery.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-150 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-150_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-150_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Batteries |
| Tariff Code | 8504.40.9510 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Wattage | 9 |
| Finish | Bronze |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions | L: 9.90" x W: 6.59" x H: 2.09" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0988 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 13.07" |
| Case Width | 10.75" |
| Case Height | 14.57" |
| Case Weight | 28.11 |
| Case Cubic Ft. | 1.1847 |
| Catalog Description | Add on Emergency Backup Battery for LED Square Canopy Light Fixtures - 9 Watt - 90 min. Run Time - Bronze Finish |
| Description | ADD ON EM SQUARE CANOPY LIGHTS |
| UNSPSC | 39111710 |
| Image File Name | 65-150.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Each Length In. | 10.16 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 2.76 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-138 |
| For Use With | 65-139 |
| For Use With | 65-140 |
| For Use With | 65-141 |
| For Use With | 65-142 |
| For Use With | 65-143 |
| For Use With | 65-144 |
| For Use With | 65-145 |
| For Use With | 65-146 |
| For Use With | 65-147 |
| For Use With | 65-148 |
| For Use With | 65-149 |
| For Use With | 65-980 |
| For Use With | 65-981 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Add on Emergency Backup Battery for LED Square Canopy Light F |