SATCO NUVO's 70-watt LED flood light provides illumination and security to the outdoor architectural landscape. This dimmable, aluminum alloy flood light comes in a bronze finish, and offers a wide range of mounting options. Durable and versatile, this fixture delivers 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-615 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-615_Additional_Mounting_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-615_Dimensional_Diagram_Direct_Mount.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 200W-250W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 9889 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 70 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Aluminum Alloy |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | 15% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Wire Cord Length | 19.69" |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| Wire Color | White / Black / Green / Gray / Yellow |
| Wire Quantity | 5 |
| BUG Rating | B3-U3-G2 |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Pole/Post |
| Dimensions | L: 10.44" x W: 11.50" x H: 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4278 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 5 |
| Case Length | 21.65" |
| Case Width | 13.58" |
| Case Height | 14.57" |
| Case Weight | 32.56 |
| Case Cubic Ft. | 2.479 |
| Catalog Description | LED Flood Light - 70 Watt - 4000K - Bronze Finish |
| Description | 70W LED FLOOD LIGHT |
| Wire Length | 19.69" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111611 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PLUEBIWOZFG7 |
| DLC Primary Use | Architectural Flood and Spot Luminaires |
| Image File Name | 65-615.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.99 |
| Each Width In. | 13.78 |
| Each Height In. | 4.13 |
| Each Weight Lb. | 6.16 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-604 |
| Accessories | 65-605 |
| Accessories | 65-609 |
| Accessories | 65-610 |
| Accessories | 65-613 |
| Accessories | 86-212 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Flood Light 70 Watt 4000K Bronze Finish |